Sheet Moulding Compound, algemeen bekend als SMC, wordt veel gebruikt in de automobiel-, elektrische, transport-, infrastructuur- en industriële productie. De waarde ervan komt niet alleen voort uit de eigenschappen van het composiet zelf, maar ook uit het vermogen om grote, complexe en sterk geïntegreerde onderdelen onder druk te zetten in herhaalbare productiecycli.
Voor fabrikanten moet SMC worden gezien als een compleet productiesysteem en niet alleen als een samengestelde plaat. Materiaalformulering, voorbereiding van de lading, matrijsontwerp, temperatuur, persdruk, perssluitprofiel en uithardingstijd hebben allemaal invloed op het laatste deel.
In deze gids worden de materiaaleigenschappen, het compressiegietproces, de vereisten voor hydraulische persen, kwaliteitscontrole, ontwerpregels, kostenfactoren en industriële toepassingen uitgelegd waarmee ingenieurs rekening moeten houden bij het plannen van de SMC-productie.
Wat is SMC en waar is het van gemaakt?
SMC is een voorgeïmpregneerde, vezelversterkte thermohardende vormmassa die in plaatvorm wordt geleverd. Het materiaal wordt normaal gesproken geproduceerd door vloeibare hars, gehakte wapening, minerale vulstoffen en verwerkingsadditieven tussen dragerfilms te combineren. Na een gecontroleerde rijpingsperiode ontwikkelt het materiaal de viscositeit die nodig is voor hantering en compressiegieten.
De meest voorkomende matrix is onverzadigde polyesterhars , vooral voor algemene industriële en automobieltoepassingen. Vinylestersystemen kunnen worden gebruikt waar een hogere chemische bestendigheid of verbeterde taaiheid vereist is, terwijl fenol- en andere speciale thermohardende systemen worden geselecteerd voor toepassingen die specifieke hitte-, rook- of vlameigenschappen vereisen.
Versterking bestaat meestal uit gehakte E-glasvezel. Standaard commerciële SMC bevat vaak ongeveer 20-35% glasvezel per gewicht, terwijl structurele kwaliteiten aanzienlijk hogere versterkingsniveaus kunnen gebruiken. Koolstofvezel-SMC is ook beschikbaar voor hoogwaardige lichtgewichtconstructies, hoewel de materiaalkosten aanzienlijk hoger zijn.
Vulstoffen en additieven zijn even belangrijk. Calciumcarbonaat kan worden gebruikt om de kosten en reologie onder controle te houden, aluminiumtrihydraat kan bijdragen aan vlamvertragende formuleringen, en additieven met een laag profiel helpen de vormkrimp te verminderen en de kwaliteit van het geverfde oppervlak te verbeteren. Pigmenten, katalysatoren, losmiddelen en verdikkingsmiddelen hebben ook invloed op de manier waarop het mengsel vloeit en uithardt.
Typische SMC-materiaaleigenschappen
SMC-eigenschappen variëren sterk afhankelijk van de harschemie, het vezelgehalte, de vezeloriëntatie, de vulstofbelasting en de vormomstandigheden. De volgende waarden kunnen daarom het beste worden behandeld als typische technische bereiken in plaats van universele specificaties.
| Eigendom | Typisch bereik | Gemeenschappelijke testmethode | Technische betekenis |
|---|---|---|---|
| Dichtheid | Ongeveer. 1,7–2,0 g/cm³ | ASTM D792 / ISO 1183 | Bepaalt het gewicht van het onderdeel en de vereiste vulling |
| Glasvezelinhoud | Ongeveer. 20–35 gew.% voor veel standaardkwaliteiten | ISO 1172 of leverancierspecifieke methode | Beïnvloedt de sterkte, stijfheid en vloeibaarheid |
| Treksterkte | Ongeveer. 55–170 MPa | ASTM D638 / ISO 527 | Fundamenteel structureel draagvermogen |
| Buigsterkte | Ongeveer. 140–250 MPa | ASTM D790 / ISO 178 | Belangrijk voor panelen, deksels en behuizingen |
| Buigmodulus | Ongeveer. 8–15 GPa | ASTM D790 / ISO 178 | Geeft buigstijfheid aan |
| Warmteafbuigingstemperatuur | Vaak rond de 180–210°C voor geschikte structurele kwaliteiten | ASTM D648 / ISO 75 | Evalueert de dimensionale prestaties onder hitte en belasting |
| Glasovergangstemperatuur | Vaak rond de 100–160°C, afhankelijk van de harsformulering | DMA/DSC | Geeft temperatuurafhankelijk matrixgedrag aan |
Een hoger vezelgehalte verbetert over het algemeen de stijfheid en sterkte, maar kan er ook voor zorgen dat het mengsel moeilijker in dunne wanden, diepe ribben of lange holtes kan vloeien. Materiaalkeuze moet daarom in evenwicht zijn mechanische prestaties, vormbaarheid, oppervlakteafwerking, verwerkingsdruk en materiaalkosten.
Hoe SMC-compressiegieten werkt
SMC wordt meestal verwerkt met behulp van verwarmde compressiematrijzen van op elkaar afgestemd metaal, geïnstalleerd in een hydraulische vormpers. In tegenstelling tot conventioneel spuitgieten komt het materiaal normaal gesproken niet binnen via een runner-and-gate-systeem. In plaats daarvan worden gewogen stukken SMC direct in de open mal geplaatst als een zorgvuldig ontworpen lading.
Opladen voorbereiding. SMC-platen worden gesneden en gewogen volgens de vereiste onderdeelmassa en laadpatroon.
Schimmel laden. De dragerfilm wordt verwijderd en de SMC-lading wordt in de verwarmde onderste holte geplaatst.
Snelle aanpak. De pers sluit snel door het contactloze deel van de slag om onnodige cyclustijd te verminderen.
Gecontroleerde vormsluiting. Naarmate de mal in contact komt met de SMC, wordt de sluitsnelheid verlaagd, zodat het mengsel geleidelijk door de holte kan stromen.
Drukopbouw. De pers oefent de vereiste vormdruk uit terwijl overtollige lucht via het vormontluchtingssysteem ontsnapt.
Uitharden en druk vasthouden. Warmte uit de mal activeert de thermohardende uithardingsreactie terwijl de pers de druk handhaaft.
Openen en uitwerpen. Zodra het vereiste uithardingsniveau is bereikt, wordt de druk opgeheven, gaat de mal open en wordt het onderdeel verwijderd.
Trimmen en inspecteren. Flash wordt verwijderd en kritische afmetingen, oppervlakteconditie en onderdeelprestaties worden gecontroleerd.
Typische SMC-vormparameters
| Procesparameter | Typisch startbereik | Wat het controleert |
|---|---|---|
| Schimmel temperatuur | Ongeveer. 140–160°C | Harschemie, onderdeeldikte en vereiste uitvloeitijd |
| Vormdruk | Ongeveer. 3,5–10 MPa voor veel conventionele kwaliteiten | Vezelgehalte, geometrie, stroomlengte en oppervlaktevereiste |
| Structureel gieten onder hogere druk | Kan 10–15 MPa benaderen | Sterk versterkte of moeilijk te vullen constructies |
| Dekking van initiële kosten | Vaak ongeveer 50-90% van het geprojecteerde spouwoppervlak | Vereiste materiaalstroom en vezeloriëntatie |
| Uithardingstijd/drukbehoudtijd | Vaak rond de 60–180 seconden | Harssysteem, dikte en matrijstemperatuur |
Deze waarden bieden een nuttig startvenster, maar het uiteindelijke productierecept moet worden ontwikkeld met behulp van de verwerkingsaanbevelingen van de geselecteerde SMC-leverancier en gevalideerd door vormproeven.
Als u na contact te snel sluit, kunnen de vezels agressief bewegen, lucht vasthouden en overmatig flitsen ontstaan. Als u het te langzaam sluit, kan de hars beginnen uit te harden voordat verre ribben of hoeken volledig zijn gevuld. Moderne SMC-persen hebben daarom een nauwkeurige controle van beide nodig positie en druk gedurende de gehele sluitcyclus.
SMC-matrijsontwerp en vereisten voor hydraulische persen
Pers en matrijs moeten als één systeem worden beschouwd. Het selecteren van een SMC-pers alleen op basis van het nominale tonnage is niet voldoende, omdat de afmetingen van de plaat, daglicht, slag, structurele stijfheid, parallelliteit, sluitsnelheid en verwarmingsopstelling even belangrijk kunnen zijn.
Berekenen van de benodigde perstonnage
Een basisberekening van de perskracht begint met het geprojecteerde vormoppervlak en de vereiste vormdruk.
Als het geprojecteerde onderdeeloppervlak bijvoorbeeld 2.000 cm² bedraagt en het proces 10 MPa gietdruk vereist, is de theoretische kracht ongeveer 2.000 kN, wat grofweg 204 ton kracht is.
De productiepers moet normaal gesproken een passende technische marge hebben om rekening te houden met procesvariaties, matrijsbelasting, flash-insluiting, belastingverdeling en toekomstige optimalisatie.
Persspecificaties die moeten worden gecontroleerd
- Afmetingen glasplaat: de voetafdruk van de mal moet voldoende worden ondersteund.
- Daglicht: Er is voldoende opening nodig voor de matrijs, het uitwerpsysteem en de uitrusting voor het hanteren van onderdelen.
- beroerte: de pers moet de vereiste laad-, sluit- en uitwerpposities bereiken.
- Parallellisme van de glasplaat: belangrijk voor grote mallen en componenten met strikte diktecontrole.
- Sluitingscontrole bij lage snelheid: noodzakelijk voor gecontroleerde SMC-stroom.
- Nauwkeurigheid druk: verbetert de herhaalbaarheid tijdens de uithardingsfase.
- Verwarmingsregeling: stabiele matrijstemperatuur vermindert ongelijkmatige vloei en uitharding.
- Receptopslag: handig wanneer één pers meerdere SMC-componenten produceert.
- Automatiseringsinterface: belangrijk voor robotisch laden, lossen en productie van grote volumes.
Prioriteiten bij matrijsontwerp
Het ontwerp van de SMC-matrijs moet beginnen met het verwachte laadpatroon en stromingspad. Het doel is om de gehele holte te vullen voordat overmatige uitharding optreedt, terwijl onnodige beweging van de vezels wordt vermeden.
De ventilatieopeningen moeten in de buurt van de verwachte eindvullingsgebieden worden geplaatst, zodat ingesloten lucht kan ontsnappen zonder overmatig hars- of vezelverlies. Flitslanden en afschuifranden moeten het materiaal op de scheidingslijn onder controle houden, terwijl verwarmingscircuits een redelijk uniforme oppervlaktetemperatuur over de mal moeten handhaven.
Diepe ribben, nokken en smalle holtes verdienen bijzondere aandacht. Als deze kenmerken zich aan het einde van een lang stroompad bevinden, kan het materiaal geleren voordat ze volledig zijn gevuld. Inserts moeten ook stevig genoeg worden geplaatst om beweging te weerstaan als de persdruk toeneemt en de SMC eromheen stroomt.
Controlelijst voor SMC-tooling
- Laadgewicht en initiële laadpositie
- Maximale materiaalstroomafstand
- Ventilatielocaties en ventilatiediepte
- Flitslandconditie
- Schimmel-temperatuurverdeling
- Rib- en baasvulling
- Locatie en retentie invoegen
- Uitwerpindeling
- Toegankelijkheid van scheidingslijnen voor onderhoud
- Verwachte trimvereiste
Mechanische, thermische en elektrische testen
Het doel van de SMC-kwaliteitstesten is niet simpelweg om te bevestigen dat de verbinding voldoet aan het gegevensblad van de leverancier. Productieteams moeten verifiëren dat het daadwerkelijke gegoten onderdeel voldoet aan de technische specificaties van de klant.
Veel voorkomende kwalificatietests zijn onder meer trekproeven volgens ASTM D638 of ISO 527, buigtesten volgens ASTM D790 of ISO 178, impacttesten met methoden zoals ASTM D256 of ISO 179, en hitte-doorbuigingstesten volgens ASTM D648 of ISO 75.
SMC van elektrische kwaliteit kan bovendien diëlektrische sterkte, isolatieweerstand, boogweerstand of andere elektrische tests vereisen. ASTM D149 wordt vaak gebruikt vanwege de diëlektrische sterkte, terwijl ASTM D257 kan worden gebruikt voor volume- en oppervlakteweerstand.
Thermische analyses zoals DSC en DMA kunnen helpen bij het verifiëren van het uithardingsgedrag en temperatuurafhankelijke materiaaleigenschappen. Buitenonderdelen kunnen ook UV-blootstelling, versnelde verwering, vochtigheidsconditionering of thermische cycli vereisen.
Veelvoorkomende SMC-defecten en hoe u deze kunt oplossen
SMC-defecten hebben meestal meer dan één mogelijke oorzaak. Voor een effectieve probleemoplossing is het daarom nodig dat fabrikanten samen het materiaal, de mal, de temperatuur en het persprofiel beoordelen.
| Defect | Veelvoorkomende oorzaken | Typische corrigerende maatregelen |
|---|---|---|
| Porositeit / interne holtes | Opgesloten lucht, onvoldoende ventilatie, ongeschikte plaatsing van de lading, onvoldoende consolidatie | Controleer de ontluchting, het laadpatroon, het sluitprofiel en de drukopbouw |
| Korte vulling | Onvoldoende lading, te lange stroomlengte, voortijdige uitharding, lage schimmeltemperatuur in sommige regio's | Bevestig het laadgewicht, herpositioneer de lading en bekijk de temperatuur en de stroomfasedruk |
| Overmatige flits | Te veel materiaal, te hoge vormdruk, onvoldoende klemkracht, vormslijtage | Controleer het laadgewicht, de vereiste kracht, de scheidingsoppervlakken en de parallelliteit van de plaat |
| Vezel scheiding | Overmatige doorstroming of te agressieve sluitsnelheid | Verklein de doorstroomafstand en optimaliseer de langzaam sluitende fase |
| Blaren | Opgesloten gas, onvolledige uitharding of slechte temperatuurregeling | Beoordeel de uithardingstijd, ontluchting en uniformiteit van de matrijstemperatuur |
| Kromtrekken | Ongelijkmatige uitharding, temperatuurgradiënt, ongelijkmatige dikte of vezeloriëntatie | Breng de matrijstemperatuur in kaart en bekijk de geometrie, koeling en laadstroom |
| Golving van het oppervlak | Krimp, doorlezen van vezels, onstabiele temperatuur of ongeschikte materiaalkwaliteit | Beoordeel de SMC-formulering, het maloppervlak, de druk en de uithardingscyclus |
Voor kritische structurele onderdelen kunnen fabrikanten ook ultrasone inspectie, phased-array-systemen, secties of andere niet-destructieve en destructieve inspectiemethoden gebruiken om te zoeken naar interne holtes of delaminatie. Optische inspectiesystemen worden steeds nuttiger voor repetitieve oppervlaktedefecten en flitscontrole.
Ontwerprichtlijnen voor de productie van SMC-onderdelen
Een goed SMC-ontwerp moet zowel structurele prestaties als een voorspelbare compressiestroom ondersteunen. Waar mogelijk moeten ingenieurs abrupte dikteveranderingen, extreem dunne delen onmiddellijk gevolgd door diepe ribben en geïsoleerde zware materiaalmassa's vermijden.
Nominale wanddiktes rondom 2,5–5 mm zijn gebruikelijk in veel industriële SMC-componenten, hoewel zowel dunnere als dikkere ontwerpen mogelijk zijn met geschikte materialen en gereedschappen. Geleidelijke overgangen hebben de voorkeur wanneer dikteveranderingen noodzakelijk zijn.
Diepgang is vereist voor een betrouwbare vrijgave. Voor sommige gladde oppervlakken kan ongeveer 1° voldoende zijn, terwijl voor diepere of gestructureerde geometrieën normaal gesproken meer nodig is. Scherpe interne hoeken moeten worden vervangen door radiussen om zowel de materiaalstroom als de structurele duurzaamheid te verbeteren.
Ribben moeten voor stijfheid zorgen zonder onnodige materiaalophoping te veroorzaken. Voor cosmetische oppervlakken kan een ribbasis van ongeveer 50-75% van de aangrenzende wanddikte als nuttig uitgangspunt dienen, maar de uiteindelijke geometrie moet worden gevalideerd aan de hand van het geselecteerde SMC-systeem.
Inzetstukken en bevestigingsmiddelen
SMC kan ingegoten metalen inzetstukken, schroefdraadvoorzieningen en lokale versteviging bevatten. Wisselplaten moeten eigenschappen hebben die bestand zijn tegen zowel rotatie als uittrekken, terwijl scherpe spanningsconcentraties rond het composiet worden vermeden.
Mechanische bevestigingsmiddelen moeten de klemkracht over een voldoende oppervlak verdelen. Rond zwaarbelaste bouten kunnen sluitringen, plaatselijke versteviging of gegoten lastverdelende voorzieningen nodig zijn.
Structurele lijmen zijn een andere veelgebruikte optie voor het verbinden van SMC met SMC, aluminium, staal of geselecteerde thermoplastische materialen. Epoxy-, polyurethaan- en acrylsystemen kunnen allemaal geschikt zijn, afhankelijk van de productiesnelheid, gebruikstemperatuur en voegontwerp.
Omdat uitgehard SMC een thermoharder is, kan het niet zomaar op dezelfde manier worden gesmolten en gelast als een conventionele thermoplast. Ultrasoon of thermisch verbinden is daarom over het algemeen beperkt tot speciaal ontworpen hybride assemblages of thermoplastische inzetstukken.
Oppervlaktekwaliteit en klasse A-afwerking
Eén van de redenen dat SMC belangrijk is gebleven in de auto-industrie is het vermogen om grote buitenpanelen met hoogwaardige gelakte oppervlakken te produceren. Het behalen van een Klasse A-resultaat hangt echter af van het hele productiesysteem.
Harsformuleringen met een laag profiel helpen de krimp onder controle te houden, maar het polijsten van de mal, de temperatuuruniformiteit, de ladingsstroom en de gietdruk beïnvloeden ook de doorlezing van de vezels en de oppervlaktegolving.
Een typisch afwerkingsproces omvat:
- visuele inspectie op porositeit, blootgestelde vezels en oppervlaktedefecten;
- verwijderen van flits- en randonvolkomenheden;
- reinigen om stof, olie en loslaatresten te verwijderen;
- plaatselijk schuren of oppervlakteactivering indien nodig;
- aanbrengen van een SMC-compatibele primer;
- aanbrengen van basecoat en topcoat;
- definitieve hechting en uiterlijkinspectie.
Voor gelakte autopanelen moet het coatingproces samen met de SMC-kwaliteit worden gevalideerd, omdat oppervlakteverontreiniging, porositeit en thermische uitzetting allemaal het uiteindelijke uiterlijk kunnen beïnvloeden.
Waar wordt SMC gebruikt in de productie?
SMC is het meest aantrekkelijk wanneer fabrikanten een complexe gegoten geometrie nodig hebben, samen met corrosieweerstand, elektrische isolatie, een lager gewicht of een hoge componentintegratie.
Automotive en nieuwe energievoertuigen
Toepassingen zijn onder meer buitenpanelen, motorkappen, structurele afdekkingen, bodemplaten, batterijafdekkingen en elektrische beschermingscomponenten. Vergeleken met staal kunnen goed opnieuw ontworpen SMC-onderdelen het gewicht verminderen, terwijl de corrosiebescherming wordt geëlimineerd en verschillende gestempelde of gelaste componenten in één vormstuk worden gecombineerd.
Elektrische en elektrische apparatuur
Elektrische behuizingen, verdeelkasten, meterbehuizingen, onderdelen van schakelapparatuur en isolatieconstructies profiteren van de elektrische weerstand en corrosieprestaties van het materiaal.
Spoor, maritiem en infrastructuur
SMC kan worden gebruikt voor transportpanelen, apparatuurbehuizingen, nutsconstructies, toegangsafdekkingen, kabelsysteemcomponenten en andere onderdelen die worden blootgesteld aan vocht of corrosieve omstandigheden.
HVAC en industriële apparatuur
Grote apparatuurafdekkingen, ventilatorbehuizingen en machinebehuizingen kunnen profiteren van het vermogen van SMC om ribben, montagekenmerken, nokken en complexe driedimensionale oppervlakken in één gegoten onderdeel te integreren.
SMC-kosten en productieschaalbaarheid
De grondstofprijs alleen is geen bruikbare manier om SMC te vergelijken met staal, aluminium of thermoplastische materialen. Ingenieurs moeten de totale productiekosten van een acceptabel onderdeel berekenen.
De materiaalkosten zijn afhankelijk van het netto gewicht van het onderdeel, het laadgewicht, het trimverlies en de SMC-kwaliteit. Structurele SMC met een hoog glasgehalte, vlamvertragende formuleringen, kwaliteiten met een lage dichtheid en koolstofvezelsystemen kunnen zeer verschillende economische voordelen hebben.
De perstijd is een andere belangrijke factor. Een cyclus van 90 seconden en een cyclus van 180 seconden genereren een zeer verschillende jaarlijkse productie van dezelfde vormmachine. Wanneer het productievolume toeneemt, kan automatisering voor materiaalbehandeling, laden, lossen en trimmen de benutting verbeteren en de variaties in verband met de operator verminderen.
Gereedschappen moeten worden afgeschreven over een realistische levenslange productie. Als een matrijs en bijbehorende gereedschapsinvestering $200.000 kost en wordt gebruikt om 200.000 acceptabele onderdelen te produceren, bedraagt de basisbijdrage voor het gereedschap ongeveer $1,00 per onderdeel voordat onderhoud en reparatie in aanmerking worden genomen.
Ook nevenwerkzaamheden zoals afkorten, boren, schilderen, lijmen en monteren moeten worden meegenomen. In veel industriële toepassingen is een van de belangrijkste voordelen van SMC de mogelijkheid om sommige van deze stroomafwaartse processen te elimineren door functies rechtstreeks in het gegoten onderdeel te integreren.
Hoe u een SMC-productieleverancier selecteert
Een leveranciersaudit moet meer omvatten dan alleen het perstonnage en de opgegeven eenheidsprijs. Fabrikanten moeten onderzoeken in hoeverre de leverancier in staat is het materiaal, de gereedschappen, de vormparameters en de validatie van het eindproduct te controleren.
Aanbevolen beoordelingspunten van leveranciers
- ISO 9001, IATF 16949 of door de klant vereiste kwaliteitscertificering
- SMC materiaalbatch- en houdbaarheidscontrole
- Beheer van opslag en rijping
- Traceerbaarheid van persdruk, positie, tijd en temperatuur
- Onderhoud van matrijzen en mogelijkheden voor verwarmingssystemen
- Ondersteuning van prototypen en pilotproductie
- PPAP of klantspecifieke kwalificatiemogelijkheden
- Dimensionale en mechanische testbronnen
- Berekening van de productiecapaciteit
- Noodplannen voor stilstand van de pers of gereedschap
SMC-overwegingen op het gebied van duurzaamheid en einde levensduur
Conventionele SMC maakt gebruik van een verknoopte thermohardende matrix. Eenmaal uitgehard kan de hars niet zomaar opnieuw worden verwarmd en opnieuw worden gesmolten op dezelfde manier als polypropyleen, nylon of een ander thermoplastisch materiaal.
Mechanische recycling is een praktische route voor sommige schone SMC-afvalstromen. Schroot kan worden vermalen en hergebruikt als vulmiddel of versterking in geselecteerde composiettoepassingen. Thermische behandeling en pyrolyse kunnen technisch ook mogelijk zijn, vooral wanneer waardevolle wapening kan worden teruggewonnen, hoewel economie en lokale infrastructuur belangrijke beperkingen blijven.
Een deel van het composietafval kan ook worden geëvalueerd voor industriële co-verwerking, waarbij zowel de organische als de minerale fracties waarde kunnen hebben.
Voor Amerikaanse productiefaciliteiten zijn de milieueisen afhankelijk van het daadwerkelijke harssysteem en het productieproces. De productie van versterkte kunststofcomposieten kan vallen onder toepasselijke federale, provinciale en lokale regels met betrekking tot gevaarlijke luchtverontreinigende stoffen, vluchtige bestanddelen, coatings en industrieel afval. Faciliteiten moeten daarom de naleving beoordelen op basis van hun specifieke SMC-formulering en -proces, in plaats van aan te nemen dat één regel op elke operatie identiek van toepassing is.
Plant u een SMC-vormproject?
Het selecteren van een hydraulische pers van SMC moet beginnen met het onderdeel en de matrijs, en niet alleen met een tonnagenummer.
Wuxi PengdaHZ Intelligent Equipment Co., Ltd. biedt hydraulische en servogestuurde vormpersoplossingen voor SMC en andere composietproductieprocessen.
Voor een eerste persevaluatie kunnen fabrikanten het volgende verstrekken:
- onderdeeltekening of 3D-model;
- geprojecteerd vormgebied;
- SMC-kwaliteit en vereiste vormdruk;
- deelgewicht en nominale dikte;
- matrijsafmetingen en matrijsgewicht;
- vereiste persslag en daglicht;
- doelcyclustijd;
- jaarlijks productievolume;
- automatiseringsvereisten.
Deze input maakt het mogelijk om het vereiste te evalueren perstonnage, plaatgrootte, slag, daglicht, sluitsnelheidsprofiel, drukregeling en automatiseringsconfiguratie voor het productieprogramma.
Vraag een SMC-persevaluatie aanVeelgestelde vragen
Wat zijn typische trek- en buigeigenschappen van SMC?
Gangbare SMC-kwaliteiten van glasvezelpolyester kunnen een treksterkte bieden in het bereik van ongeveer 55–170 MPa en een buigsterkte van ongeveer 140–250 MPa. Structurele formuleringen kunnen deze cijfers overschrijden. Werkelijke ontwerpwaarden moeten altijd worden overgenomen van de geselecteerde materiaalkwaliteit en gevalideerd met behulp van representatieve vormdelen.
Welke matrijstemperatuur moet worden gebruikt voor standaard polyester SMC?
Ongeveer 140–160°C is een gebruikelijk startbereik voor veel SMC-systemen op polyesterbasis. De juiste waarde hangt af van de formulering, de dikte van het onderdeel, de uitvloeilengte en de beoogde uithardingstijd.
Welke vormdruk moet worden gebruikt voor SMC?
Veel conventionele SMC-formuleringen werken binnen ongeveer 3,5–10 MPa, terwijl sterk versterkte of moeilijkere structurele onderdelen mogelijk een hogere druk vereisen. De juiste waarde moet gebaseerd zijn op de verwerkingsrichtlijnen van de materiaalleverancier en gevalideerd tijdens tests.
Hoe bereken ik het benodigde SMC-perstonnage?
Vermenigvuldig het geprojecteerde vormoppervlak met de vereiste vormdruk en voeg vervolgens een passende technische marge toe. De pers moet ook worden gecontroleerd op plaatafmetingen, slag, daglicht, parallelliteit en lage snelheidsregeling.
Hoe kan de porositeit van SMC worden verminderd?
Controleer de plaatsing van de vulling, de locaties van de laatste vulling, het perssluitprofiel, de drukopbouw en de matrijstemperatuur. Porositeit wordt vaak veroorzaakt door een combinatie van ingesloten lucht en ongeschikt stromingsgedrag in plaats van één geïsoleerde parameter.
Kan SMC een Klasse A geverfd oppervlak realiseren?
Ja. Met geschikte SMC-kwaliteiten met een laag profiel kunnen gelakte oppervlakken van hoge kwaliteit worden verkregen als de materiaalformulering, het polijsten van de mal, de temperatuurregeling, de stroming, de druk en de voorbereiding van de coating allemaal goed worden gecontroleerd.
Welke ASTM- of ISO-normen worden vaak gebruikt voor SMC?
Typische referenties zijn ASTM D638 of ISO 527 voor trekeigenschappen, ASTM D790 of ISO 178 voor buigeigenschappen, ASTM D256 of ISO 179 voor schokgedrag, ASTM D648 of ISO 75 voor warmte-afbuigingsprestaties en ASTM D149 voor diëlektrische sterkte.
Kan SMC worden gerecycled?
Uitgehard SMC kan niet opnieuw worden gesmolten zoals een thermoplastisch materiaal, maar mechanisch slijpen, gebruik als composietvulmiddel, geselecteerde thermische terugwinningsprocessen en industriële co-verwerking kunnen opties voor het einde van de levensduur bieden, afhankelijk van het materiaaltype en de lokale recyclinginfrastructuur.








